پردازنده‌ی کامپیوتر (CPU)

پردازنده‌ی کامپیوتر (CPU)
5 (1)

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

پردازنده‌ی کامپیوتر (CPU) باید چه سرعتی داشته باشد؟

پردازنده‌ی کامپیوتر باید از توان کافی برای انجام کارهای محول شده بهره ببرد اما فرمول مشخصی برای اینکه یک پردازنده باید چه سرعتی داشته باشد، وجود ندارد. هرکدام از کاربران با سیستم خود کارهای مختلفی را انجام می‌دهند و به همین خاطر نیازهایی که از سیستم خود دارید، تعیین‌کننده‌ی سرعت مورد نیاز از پردازنده است. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

هسته‌های پردازنده و سرعت کلاک

اولین پردازنده‌ها از فقط یک هسته‌ی پردازشی بهره می‌بردند. اما حالا پردازنده‌های مبتنی بر ۴ و ۸ هسته بسیار رایج هستند و برخی از این پردازنده‌ها حتی تا ۶۴ هسته هم استفاده می‌کنند. وقتی که بیش از یک هسته درون پردازنده قرار داشته باشد، می‌تواند به طور همزمان حجم بسیار بیشتری از داده‌ها را مدیریت و پردازش کند. به همین خاطر اگر سیستم را روشن کنید و یک مرورگر، برنامه پخش موسیقی و بازی را اجرا کنید، پردازنده‌ی مبتنی بر چند هسته می‌تواند این کارها را با سرعت بسیار بیشتری نسبت به پردازنده‌ی تک‌هسته‌ای انجام دهد.

این روزها بسیاری از پردازنده‌های جدید از نظر سرعت و تعداد هسته‌ها حرف زیادی برای گفتن دارند و به همین خاطر صرفا با استفاده از این اعداد نمی‌توانیم آن‌ها را با هم مقایسه کنیم. در نتیجه برای چنین کاری معمولا تست‌های بنچمارک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بررسی مصرف پردازنده‌ی کامپیوتر

قبل از اینکه ببینید برای پردازنده به چه سرعتی نیاز دارید، باید میانگین مصرف پردازنده‌ی سیستم را به دست آورید. زیرا مثلا ممکن است هزینه‌ی هنگفتی را برای خرید پردازنده‌ی جدید و قدرتمند متحمل شوید ولی بعد متوجه می‌شوید که بخش زیادی از توان این پردازنده بلااستفاده باقی مانده است.

برای بررسی مصرف پردازنده در ویندوز ۱۰ و ۱۱ می‌توانید کلید‌های Ctrl+Shift+Esc را بفشارید. در قسمت Processes روی بخش فوقانی ستون CPU کلیک کنید تا ببینید کدام برنامه‌ها بیشترین ظرفیت از پردازنده را اشغال کرده‌اند.

پردازنده‌ی کامپیوتر

در macOS هم باید برنامه‌ی Activity Monitor را باز کنید و سپس گزینه‌ی CPU را انتخاب کنید. با این کار می‌توانید ببینید هرکدام از برنامه‌ها و پردازش‌های مختلف چند درصد از توان پردازنده را در اختیار گرفته‌اند.

پردازنده‌ی کامپیوتر

زمانی که کار خاصی با سیستم انجام نمی‌دهید، درصد مصرف پردازنده باید بین ۲ تا ۴ درصد باشد. گاهی اوقات ممکن است این درصد به ۱۰ هم برسد اما تا زمانی که زیر ۱۰ درصد باشد، عملکرد پردازنده عادی است. استفاده از مرورگرها می‌تواند مصرف پردازنده را به ۱۵ درصد و حتی بالاتر برساند که البته این موضوع به تعداد تب‌های باز شده بستگی دارد. هنگام تماشای ویدیو‌های یوتویب هم باید انتظار رسیدن مصرف پردازنده به ۵ تا ۱۵ درصد را داشته باشید.

هنگام اجرای بازی، طبیعتا فشار زیادی به پردازنده وارد می‌شود و به‌خصوص برای بازی‌های سنگین، مصرف پردازنده بیشتر اوقات بین ۳۰ تا ۷۰ درصد قرار می‌گیرد. اگر پردازنده از تمام هسته‌های خود استفاده نکند یا به اندازه‌ی کافی سریع نباشد، ممکن است مصرف آن بالای ۷۰ درصد قرار بگیرد. اگر درصد مصرف پردازنده برای زمان طولانی در حد بالایی قرار داشته باشد، سیستم فشار را بر پردازنده کاهش می‌دهد تا آسیب دائمی به آن نرسد. در این شرایط عملکرد بازی دچار مشکل می‌شود.

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]